2019 İçin Hem Lezzetli Hem de Şık Düğün Pastası Önerileri

06 Temmuz 2020

Düğün hazırlığının en lezzetli kısmını biliyor musunuz? Düğün pastası seçimi! Belki de düğüne dair en yaratıcı olabileceğiniz anlardan biri. Düğününüz için istediğiniz ama aile büyükleri de davetli diye yapamadığınız bütün o konseptleri tek bir pastada ortaya çıkarabilirsiniz. Ya da düğün pastası trendlerine göz atın, illa ki biri sizin beğenilerinize hitap edecek. 

Düğüne doğru giden süreç, söz ve nişanla başlıyor. Haliyle söz pastası, nişan pastası ve en sonunda düğün pastasıyla bu tatlı yolculuğu bitiriyor ve yenisine başlıyorsunuz. Türk kültürünün “tatlı yiyelim tatlı konuşalım” düsturu, Türk mutfağının rakipsiz lezzetleriyle buluşunca, hiçbir etkinlik tatlısız geçmiyor. Bu bir de mutlu bir ansa, pasta kesmeden o zamanın geçmesine izin veremiyoruz. 

Kısaca 2019 düğün pastası trendlerinden bahsetmemiz gerekirse; pastanın içindeki malzemelerin ve kekin göründüğü naked cake denen belki Türkçe “açık pasta” diyebileceğimiz yenilikçi tasarımlar, bembeyaz ve sade düğün pastaları, çiçeklerle süslenmiş ya da geometrik desenlerle, dantel görünümüyle farklılaşmış alternatifleri değerlendirebilirsiniz. 

Pasta seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli konu var;

Düğünün konseptine göre pastanıza karar vermelisiniz.
Düğüne katılacak kişi sayısını yaklaşık da olsa belirlemelisiniz.
En azından kafanızda birkaç örnekle gitmenizde de fayda var. Yine de birçok profesyonel yapılabilecek pastalar konusunda size fikir verebilir. 
Hem lezzetli hem şık hem de düğününüzü güzelleştirecek pasta alternatifleri için trendleri bizimle keşfedin.

Açık Pasta (Naked Cake)

2019 yılında düğün pastalarının en çılgınıyla tanışın. Özellikle fark yaratmayı seven gelin ve damat adayları bu trendi hemen düğün konseptlerine dahil edebilir. Henüz tamamlanmamış gibi görünen, kekin krema ya da herhangi malzemeyle kapatılmadığı düğün pastaları 2018’den beri gündemde ama 2019 yılında asil çıkışını yaşayacak. 

Çiçeklerden Vazgeçmeyenlere 

Özellikle bahar ya da yaz düğünü yapıyorsanız, vazgeçemeyeceğiniz temalardan biri de kesinlikle çiçekler oluyor. Haliyle çiçekleri pastanızın bir parçası haline getirmeniz beklenebilecek bir durum. Düğün pastası üzerinin şeker hamurundan yapılmış ya da kurutulmuş çiçeklerle süslenmesi, bu yılın ve gelecek birçok yılın favori trendi olacak. 

Pastada Geometrik Etki

Düğün pastalarında geometri etkisi nasıl güçlü olabilir diye meraklandığınızı biliyoruz ama yaratıcı pastacılar bu işi de başarmış. Geometrik desenler, örneğin petek dokusu ya da zikzak çizgiler düğün pastalarıyla buluştuğunda ortaya hem orijinal hem de şık tasarımlar çıkıyor. Dilerseniz geometriyi desenlerde değil pastanın şeklinde de kullanabilirsiniz. 

Minimalist Düğünlere Özel

Düğün pastalarının gökdelenlerle kat yarıştırdığı dönemler geride kaldı. Tıpkı moda, dekorasyon ve kozmetikte olduğu gibi düğün hazırlıklarında da minimalizm, sadelik ve çabasızlık popüler. Tabii düğün davetlilerinin sayısı da bu seçimde önemli ama keseceğiniz pasta sembolik ve abartısız olsun isterseniz bu sevimli düğün pastalarına mutlaka şans verin. 

Saçlardaki Ombre Artık Pastada

Bir dönemin en sık tercih edilen saç rengi ombre, bu sefer düğün pastalarında ortaya çıkıyor. Damaktan önce göze hitap eden bu düğün pastalarındaki gölgelendirme uğraş istese de sonuçlar harika çıkıyor. Siz de düğününüz için sevdiğiniz rengin tonlarından oluşan bir pasta yaptırabilirsiniz. 

Bembeyaz Düğün Pastaları

Düğünlerde sık sık tercih edilen ve modası hiçbir zaman geçmeyen beyaz renk, düğün pastalarında da çoğu zaman vazgeçilmez oluyor. Ancak bembeyaz düğün pastalarını daha şık hale getirmek için inci, beyaz gül, üç boyutlu dokular da kullanabilirsiniz. Böylece modern ve şık bir düğün pastanız hazır olur.