2020’da Hangi Gelinlik Modelleri Tercih Ediliyor?

16 Temmuz 2020

2020 gelinlik trendleri yenilik arayışında olan gelin adayları için birbirinden ilham verici modellere sahip olsa da kimileri için tanıdık, bildik modellerin yerini hiçbir trend alamıyor. Gelinlik trendleri, geleneksel moda kadar hızlı değişmiyor dolayısıyla en çok tercih edilenler daima geçmişten bir ize sahip. Eğer “ben trendleri değil kalbimin sesini takip ederim” diyenlerdenseniz, sizin gibi hisseden gelinlerin en çok tercih ettiği modelleri keşfetmeye hazır olun!

Balık Model Gelinlikler 

Adını siz koyun; trompet model, deniz kızı model, balık model... Gelinliğiniz vücudunuza oturuyor ve etek uçları romantik bir şekilde diz hizasında açılıyorsa, gelinliğiniz en sık tercih edilen modellerden biri demektir. Gelinlerin bu modeli bu kadar sık tercih etmesinin sebebi de çok açık; en rahat kullanılan modellerden biri. Düğün boyunca hareket özgürlüğünüzü kısıtlamadan balık modellerle dilediğiniz kadar masayı dolaşabilir, yorulana kadar dans edebilirsiniz. Üstelik vücut hatlarını da ortaya çıkarıyor. Eğer vücut tipinize uygunsa bu modelden vazgeçmemelisiniz. 

Sweetheart Model Gelinlikler

Aslında sweetheart bir model değil, bir yaka kesimi. Yani istediğiniz tüm gelinlik modellerini kolayca sweetheart yakayla birleştirmeniz mümkün. Bu yaka, göğüs hizasında kalp formu aldığı için bu şekilde adlandırılıyor. Gelinliklerde olmazsa olmaz sayılan bu yaka, özellikle straplez modellerin vazgeçilmez detayı. Eğer straplez gelinlik giymek istemiyor ama yine de sweetheart yaka istiyorsanız, ince askılı modelleri deneyebilirsiniz. 

Prenses Model Gelinlikler

Belden itibaren hacimli, genişleyen, hareketlenen gelinlik modellerine kabarık gelinlik, balo tipi gelinlik ya da prenses gelinlik deniyor. Bu model birçok gelinin favorisi çünkü beli incecik gösterirken, basen ve kalçayı orantılı gösterebiliyor. Belin inceliği ve bacak boyuna göre prenses kesim gelinliklerin modelleri değişebilir. Örneğin tam bel hizası ya da biraz daha aşağıda düşük bel gibi görünen kesimleri vücut tipinize göre seçebilirsiniz. Etek kesimi de prenses modelleri şekillendiren bir başka detay. Kuyruklu, kuyruksuz ya da U kuyruk modellerle prenses kesimi birleştirebilirsiniz. 

Midi Boy Gelinlik Modelleri

Etek boyu bir gelinliğin en önemli detaylarından biri. Gelin adaylarının boyları ve vücut tipleri birbirinden farklı olduğu sürece tek bir etek boyundan bahsetmek doğru olmaz. Özellikle minyon gelinlerin tercih edebileceği midi boy gelinlik modelleri, yansıttığı vintage etkiyle de en sık tercih edilenlerden biri. Kabarık modellerin midi boyla birleştiği gelinliklerle zamanın çok ötesinde bir görünüm elde edebilirsiniz. Ama “gelinlik dediğin uzun olur” diye düşünenlerdenseniz, after party ya da evden çıkış elbisesi olarak bu kokteyl elbisesi de denen midi boy tasarımlara şans verebilirsiniz. 

İçinizdeki bohem tanrıçayı ortaya çıkarın!

70’lerin ikonik parçalarını göz önünde bulundurun ve içinizdeki bohoya ses verin. Düğün mekanından çalan şarkılara kadar bir bütünlük içinde olun ve asla ödün vermeyin. Çünkü 70’lerin boho ruhu her yerdedir. Göz yormayan ve içinde rahat hissedebileceğiniz bir after party elbisesi tercih edin. Aksesuarlar hareketlerinizi kısıtlamasın, olabildiğince yokluk hissi veren parçalar sizinle olsun. Makyajınızı soft tonlarda tercih edin. Saçlarınızdan iri dalgaları ve XL örgüleri mahrum etmeyin. Ayrıca daha sıra dışı görünmek istiyorsanız da saçlarınızda canlı ya da kuru minik kır çiçekleri detaylandırmalarını unutmayın. 

Sırt Dekolteli Gelinlikler

Birçok gelin adayı, sırtında dekolte olan gelinlikleri çok seviyor. Sırt dekoltesi abiye söz konusu olduğunda da kadınların en sık tercih ettiği modellerin başında. Gelinliklere de bu tercihin yansıması şaşırtıcı değil. Sırt dekolteli gelinlikler; saç ve duvak gibi konularda belirleyici ve daha özgürleştirici oldukları için de en sevilen modellerden biri. Dilerseniz saçlarınızı toplayıp dekoltenizi gösterin ya da saçlarınızı doğal haline bırakın dekolteniz arada sürpriz yapsın. Sırt dekoltesine farklı bir boyut katmak isteyen gelinler, dekolteyi dantelle ya da tüllerle tamamlamış gelinlik modellerini de tercih edebilir.