ANDY WARHOL

13 Ekim 2020
Kendine özgü...

Andy Warhol’u tam olarak tanımlayabilecek iki kelime varsa onlar da kendine özgüdür. İkonik saç modeli, gözlükleri, boğazlı kazağı ve elinden düşmeyen fotoğraf makinasıyla pop-art’a öncülük eden sanatçı, 80li yıllar dediğimizde akla gelen ilk isimlerden biri. 1928 Pittsburgh doğumlu film yapımcısı ve ressam, sanat hayatında ilk olarak 1962’de Campbell’s Soup çorba konservelerini ve Brillo sabunlarını serigrafi tekniğiyle çoğaltarak döneme farklı bir bakış açısı yakalamak, maddi kültürün içi boşluğuna, tüketimin hızına ve halkın yoksulluğuna tepki çekmek amacıyla bu tekniği kullanır ve serigrafi, sanatçının imzası haline gelmeye başlar. Gençlik yıllarında yakalandığı St. Vitus hastalığından dolayı sinir sistemi onu istemsiz hareketler yapmaya zorladığı için bu durum ilerleyen dönemde onun zor zamanlar geçirmesine sebep olacaktır.
Campbell’s Soup Cans, 1962 - MoMA New York, ABD

Çoğumuzun bildiğinin aksine Warhol’un sanat hayatı asla yalnızca pop-art resimlerden ibaret değil. “Empire” ve “Sleep” adlı ilk iki deneysel uzun metrajlı filmini çekmesine karşın 1966’da çektiği “Chelsea Girl” adlı filmi, ana akım sinema salonlarında gösterilen ilk sanat filmi olarak tarihe geçmiştir. Sinema alanında başarılı olduktan sonra hitabet yönünün başarısını keşfeder ve 1967 yılından itibaren üniversitelerde konuşmalar yapmaya başlar. Müzik dünyasına da yaptığı küçük bir antreyle The Velvet Underground’u keşfederek, grubun tüm prodüktörlüğünü üstlenecek, 1969’da Interview dergisini kuracaktı. 

Portrait of Maurice, 1976

Sanatında, özellikle resim ve afişlerinde Coca-Cola, Popeye, Superman Mao Zedong, Marilyn Monroe, sabun ve kağıt banknot gibi herkesin bildiği öğeler ve popüler figürlere yer vererek bir tür eşitlik oluşturuyordu. Bilinen, toplumun aşina olduğu şeyleri göstermek, dönemin popüler sanat akımlarına bir tür başkaldırıydı. Bunun yanı sıra yakın çevresi, sanatçıya “Dracula” ve “Cindrella” anlamına gelen “Drella” takma adıyla sesleniyordu. Bunun sebebi, her iki karakteri de içinde buluyor olmasıydı.
1983 Ağustos, Andy Warhol ve Jean Michel Basquiat stüdyoda

Warhol’un Jean Michel Basquiat ile olan arkadaşlığına da değinelim. 1984 yılında tanışan ve kısa zamanda ikili olarak , sanatın can damarını birlikte oluştururken ve iş birliklerine imza atıyorlar. Hatta öyle ki, birbirinden sanatla beslenen bu dostluk, Andy Warhol hayata veda edince bu durum Basquiat’ın depresyona girmesine ve madde bağımlılığının artmasına yol açmıştı. Ancak Basquiat’ın aksine ölüm nedeni, 1987 yılında geçirdiği safra kesesi ameliyatı sonrası karşılaştığı kalp ritmi bozukluğu oldu.Müzikten resme, filmden fotoğrafa, prodüksiyondan yönetmenliğe Warhol, multidisipliner öğelerinin tümünü kendi içinde barındıran bir sanatçıydı. Herkesin 15 dakikadan çok daha fazla ünlü olabildiği bu günlerde, Warhol’un ileri görüşü, vizyonu, ve duruşu, onu herkesten biraz daha fazla ünlü yapmıştı. Vasiyeti olan ve ölümünün hemen ardından 1987 yılında açılan Andy Warhol Görsel Sanatlar Vakfı, sanatçının işlerini ziyarete açtıktan sonra sanat eğitimleri verecek ve maddi kaynak sağlayacak, hem de onu ölümsüzleştirecektir