ANNIE LEBOWITZ

13 Ekim 2020

O, dünyanın en iyi kadın portre fotoğrafçısı ve özel olarak kullandığı hiçbir teknik yok...

John Lennon ve Yoko Ono’nun, Lennon öldürülmeden hemen birkaç saat öncesinde çektirdiği meşhur fotoğraf, Demi Moore’un hamile portresi, Penelope Cruz ve Woody Allen’ın fotoğrafı, Whoopi Goldberg ve Caitlyn Jenner’ın Vanity Fair kapak fotoğrafı desek Annie Leibovitz’i anlatmak için yeterli olacaktır. 

1949 yılında Connecticut’da dünyaya gelen sanatçı, lisedeyken San Francisco Sanat Enstitüsü’ne kaydolduktan Japonya’ya yaptığı bir gezi sonrasında fotoğrafçılık alanında ilerlemeye karar verdi. 1970 yılında Rolling Stone dergisinde fotoğrafçı olarak çalışmaya başladı ve yaklaşık üç yıl sonra derginin baş fotoğrafçısı oldu. Leibovitz, toplamda 13 yıl olmak üzere aynı dergide fotoğrafçı olarak çalıştı ve bu sayede ünlülerin portre fotoğraflarını çekerek kısa bir sürede ün kazandı. Sonrasında başarısını Vanity Fair’a geçerek katlayarak devam ettirdi ve kendi tarzını oluşturdu.

 

 

Leonardo DiCaprio with a Swan, Vanity Fair 1997

Sanatında çok fazla prodüksiyon ve abartı yok. Doğallıktan yana ve doğal bir kadın olduğu için karşısındakileri de o şekilde fotoğraflamayı tercih ediyor Leibovitz. Moda, bir noktada devreye girse de çoğu zaman portrelerinde arka plan, makyaj ve poz sade oluyor. Aslında Annie Leibovitz’in en büyük sırrı belki de budur diyebiliriz. Onun dışında siyah-beyaz fotoğraflara ağırlıklı olarak yer veriyor ve… tabi ki kadın gücünü temsil eden hemen her projede yer alıyor.

John Lennon and Yoko Ono, 1980

Annie Leibovitz, mihenk taşı diyebileceğimiz fotoğrafıyla kendini kanıtlamış olsa da halen Vogue ve bazı otoriter basın kuruluşlarına iş yaptığı zaman kendini rahat hissetmediğini dile getiriyor. Uzun yıllar beraber olduğu sevgilisi Susan Sontag’la birlikte hazırlamış oldukları “Women” adlı sergideki eserlerde, tam olarak Annie Leibovitz’in iç dünyasına tanıklık etmiş oluyoruz. Annie Leibovitz’in fotoğraflarının hikayesi çok, o nedenle kız kardeşi Barbara Leibovitz tarafından kaleme alınan, Annie Leibovitz "Life Through the Lens" belgeseli, kendi özel yaşamı hakkında bolca kesitler sunuyor.