DAVID MELLOR

29 Eylül 2020

Çatal bıçak takımı konusunda farklı düşünceleri olanların favori tasarımcılarından biri, kuşkusuz David Mellor...

İngiltere endüstriyel tasarım dünyasının en önemli kilometre taşlarından biri kabul edilen zanaatkar David Mellor’un çatal bıçak takımlarını aslında hepimiz görmüşüzdür. 80li yılların sonundan başlayan, 90larda patlayan minimalizm akımı devam ederken, yuvarlatılmış köşeli takımların klasik takımlara meydan okuduğu dönemlerde belki de en vurucu dizayna sahip olanlardan biri de Mellor’unkiydi. David Mellor, tasarımlarını standardize ederek kendi tarzını oluşturdu. Onun için demir ustası diyebiliriz, çatal bıçaklara yön vermesiyle İngiliz işçiliğini usta bir şekilde sergilerken tasarım anlayışını tüm dünyaya duyurmayı başardı. 

Hem tasarımcı hem girişimci unvanını taşıyan 1930 doğumlu Sheffield’lı tasarımcı, bulunduğu bölgede demircilik zanaatı geliştiği için kendini işin içinde buldu. Daha çok masa gümüşleri ve paslanmaz çelik alanında ustalaşan Mellor, zaman içinde İngiltere Elçiliklerine masa hazırlamaya başladı ve Derbyshire’da kendi fabrikasını kurdu. 

 Endüstriyel tasarımın deneysel alanlarında kısa yolculuklar yapan David Mellor, trafik lambasından servis arabasına, otobüs durağından posta kutusuna birçok farklı ürün tasarımı gerçekleştirdi. 

David Mellor’un 1975’de çocuklar için tasarladığı çatal bıçak takımı.

2006’da Hathersage’de açılan David Mellor Müzesi’nde halen tasarımları sergilenen tasarımcı, 2009’da hayata gözlerini yumsa da tasarımları halen evlerin gözdesi olmaya devam ediyor. Minimal, sade yapısıyla hayranlık uyandıran ergonomik formlu David Mellor tasarımları. Ona göre tasarımda mükemmelleşmek, uzun bir yolculuk ve bu yolda çok fazla çaba harcarsanız sonuca er ya da geç ulaşırsınız...