Dijitalleşen Moda Mercek Altında

13 Nisan 2021

2020, tüm dünyayı etkisi altına alan bir değişim yılı oldu. Hemen hemen her sektörde olduğu gibi moda sektörü de koronavirüs salgını ve küresel değişkenlerle dijitale hızlı bir geçiş yapmaya başladı. Çoğu moda markası fiziksel aktivitelerini bu süreçte durdurdu ve bunun yerine sezonluk yeniliklerini duyurmak üzere kısa filmler ya da sanal aktiviteler gerçekleştirdi.  Ancak pandemiden önce bile, modanın tamamen online dünyada nasıl var olabileceğine dair etkilerini yavaş yavaş görmeye başlamıştık.E-ticaret siteleri, tüketicilerin fiziksel olarak görmeden veya dokunmak zorunda kalmadan ürün satın almalarını her zamankinden daha kolay hale getirmeye başladı.Durum öyle bir noktaya geldi ki artık Zoom'da vitrin bile oluşturabilirsiniz!Modanın özünü oluşturan dinamizm ve devamlı yenilik olgularına ters düşen pandemi süreci, tasarımcıların ve markaların yeni perspektiflere yönelmesine neden oldu. Pek çok tasarımcı ve marka, pandemiyi daha sanatsal bir ifade fırsatına dönüştürdü. Farklı online medyalar aracılığıyla, videolar, kısa filmler ve hatta 3D modellemelerle daha önce tanık olmadığımız etkinlikleri deneyimlemiş olduk.

Thierry Mugler gibi tasarımcılar ve Balenciaga, Hanifa ve Maison Margiela gibi şirketler, hem mevcut hem de gelecek koleksiyonlarını benzersiz bir şekilde dijitalleştiren markaların sadece birkaç örneği... Balenciaga, Paris'in loş sokaklarında yürüyen birkaç modelin yer aldığı videosunda Yaz 21 Ön Koleksiyonunu sundu. Benzer şekilde, Maison Margiela da "Co-Ed" koleksiyonu için bir mini film hazırladı ve izleyiciye yeni moda sezonunun arkasındaki sanata göz atma olanağı sağladı. Yıl içerisinde düzenlenmesi planlanan moda haftalarının çoğu iptal olurken, bir kısmının ise dijital olarak düzenlenmesine karar verildi. Shanghai Moda Haftası ile başlayan bu uygulama Londra Erkek Moda Haftası ve ardından Paris Haute Couture Moda Haftası ile devam etti. Dior ve Chanel gibi modaevlerinin dijital şov ve sunumları da çok konuşuldu.Öte yandan, başta Chanel ve Burberry olmak üzere çok sayıda moda evi ise eski sisteme geri dönmeyi umduklarını açıkladı. 

Fotoğraf:Thierry Mugler, Kunsthalle München 

Önümüzdeki günlerde moda tutkunlarını hem şaşırtacak hem de sektöre yeni bir vizyon getirecek olan gelişmeleri hep birlikte göreceğiz…