Dünyanın En Görkemli 7 Kütüphanesi

13 Ekim 2020


Admont Abbey Kütüphanesi, Avusturya


Aziz Florian Manastırı, Avusturya

Hayberger, manastırın 1744 yılında kütüphane bölümüne başlamıştır. 9. Yüzyıldan kalma bir manastır olduğu için kütüphanesinde çok sayıda tarihi eser vardır. Oldukça eski izlere rastlanan Aziz Florian Kütüphanesi’ndeki ilgi gören parçalardan biri de 50 ciltten oluşan harita koleksiyonudur..

Yapımcı ve yönetmen George Lucas, Forbes'da 5.1M dolarlık servetin sahibi olarak gösterildi ve bu harikulade kitaplığa sahip olan isim.

Walker Kütüphanesi, Minneapolis ABD

Amerikalı ünlü mucit Jay Walker’ın bilimkurgu filmlerini aratmayan Walker Kütüphanesi, insanın hayal gücü kütüphanesi olarak tanımlanır ve 20.000’i aşkın ciltlik bir kitap koleksiyonuna sahiptir.

Bonus: Karl Lagerfeld Kütüphanesi, Paris

Ünlü modacının haute couture kadar sevdiği bir başka şey de Paris’deki evinde bulunan görkemli kütüphanesiydi. Karl Lagerfeld, ünlü bir kitap koleksiyoneri olmasıyla biliniyor ve çok severek vakit geçirdiği kütüphanesinde ilham aldığı koleksiyonları yaratım aşamasına geçiyordu. Zaman zaman dostlarını da evin bu alanında ağırlamayı seven ünlü modacı koltuk, büyük masa, sandalyeler ve “coffee table” da bulundurarak, mekanda adeta bir yaşam alanı oluşturmuştur. Kitapları yan boyutta dizerek daha az yer kapladığı ve aradığını bulması daha kolay olduğu için düzenlemesini de kendi üstlenmiştir. Karl Lagerfeld, dünyanın en büyük kişisel kütüphanesine sahip ünvanını almıştır.