En Az Gelinlik Kadar Önemli: Evden Çıkış Elbisesi Nasıl Olmalı?

17 Temmuz 2020

Düğün günü için geri sayım başladı! Hazırlık süreçleri de yavaş yavaş tamamlanmaya başlamışken, son bir şeyi sizlere hatırlatmak istedik. Evden çıkış elbiseniz hazır mı? Modern zaman peri masalı tadında geçen günümüz düğünlerinde artık bir gelinlik yetmediği gibi evden çıkış seremonisi için de bir elbise gerekiyor. Bu aklınızda kalan birkaç elbiseyi de değerlendirmeniz için harika bir yol. Büyük kararsızlıklar, tatlı telaşlar bir kenara; evden çıkarken tercih edeceğiniz elbise ile masalınıza da gerçek bir adım atmış olacaksınız. 

Evden çıkış elbisesi nedir?

Kavrama yabancı olanlar için öncelikle evden çıkış elbisesini tanımlayarak başlayalım. Oldukça eski bir gelenek olan erkek tarafının gelini baba evinden davul zurnayla alması seremonisi günümüzde de oldukça sevilen ve tercih edilen bir seremoni. Erkek tarafının gelini evden alması oldukça eski bir gelenek olmakla birlikte günümüzde bu elbiseye ihtiyaç duyulmasının sebebi gelinlerin çoğunlukla hazırlıklarını düğün mekanında yapması ve geleneğe uygun olarak evden gelinlikle çıkamaması. Evden çıkış elbisesi denildiği kadar gelin alma elbisesi ya da kız alma elbisesi olarak da bilinir. Düğün hazırlığından önce, sizi bir tüy kadar hafif hissettirecek olan evden çıkış elbiseniz, aslında bütün günü nasıl geçireceğinizin de sinyallerini veren sihirli bir anahtar gibidir. Çok fazla abartıya gelmediği gibi boşlamaya da gelmez; bizden söylemesi. 
Şimdi bakalım o evden çıkış elbisesi neymiş, ne işe yararmış ve biz gelinleri nasıl hissettirirmiş. Gelinliklerin en minimal halleri, evden çıkış elbisesine nasıl terfi etmiş bir bakalım. 

Sade ve içinde oldukça rahat: Beyaz gelinlik tarzı elbiseler 

Gelinliğinizi gölgelemeyen, düğün zamanına hazırlanırken sizinle bütünleşen, en iyi dost kadar rahat hissettiren beyaz elbiseler, kesinlikle favori. Üzerinizden rahatça çıkarıp, gelinliğe geçiş yaparken dahi zorlanmayacağınız bu modellerle her türlü hazırlık sürecinde iyi hissedeceksiniz. V, kayık ya da geniş yaka tercihleri, saç ve makyaj yapılırken sizi iyi hissettiren diğer detaylar olacaktır. Sade görünen ama zarif dokunuşları olan beyaz gelinlik tarzı elbiseler, evden çıkarken de stil sahibi olduğunuzu kanıtlar nitelikte. Konforlu bir gün geçirmeye hazırlıklı olun.