HALLOWEEN

09 Aralık 2020
Cadılar Bayramı, başlıca Kuzey Amerika ve Britanya Adaları'nda yer alan ülke ve bölgelerde kutlanır. Bu bölgelerde oldukça büyük ve görkemli bir festival olan Cadılar Bayramı kutlamaları, Amerikan kültürünün etkisiyle Avrupa ve Okyanusya'da yer alan diğer Batılı ülkelerin yanı sıra Japonya, Filipinler ve Latin Amerika'da da yaygınlaşmaktadır.
Her yılın 31 Ekim tarihinde kutlanan Halloween, Paganlar’da bu tarihin yazın bitişi ve kışın başlangıcı olarak simgelenmesi nedeniyle bu tarihte kutlanır.

Cadılar Bayramı'nın kökeni antik Britanya'da pagan Keltlerin kutladığı Samhain Festivali'dir. Keltler 1 Kasım'ı yazın bitişi, kışın başlangıcı kabul ediyorlardı. Samhain kelimesinin kökeni Eski İrlandaca sam (yaz) ve fuin (son) sözcüklerine dayanır. Bu tarihte sürüler yaylalardan dönüyor, toprak ağaları ile arazi kira sözleşmeleri yenileniyordu. Bu günde ayrıca ölülerin ruhlarının geçmişte yaşadıkları evleri ziyaret ettiğine inanılıyordu. Tepelerin üzerinde, evlerdeki ocakları tutuşturmak ve aynı zamanda kötü ruhları uzak tutmak için büyük ateşler yakılıyordu. İnsanlar, ortalıkta dolaştığına inandıkları ruhlara tanınmamak için maskeler takıyor, kostümler giyiyorlardı. Bu gelenekler nedeniyle Samhain festivali zamanla cadılar, goblinler, periler ve iblislerle özdeşleşti.

Yaz sonu Keltlerde aynı zamanda evliliklerin gerçekleştiği, ölülerin kutsandığı ilahî bir dönemdi. Romalılar 1. yüzyılda Kelt topraklarını fethettiklerinde, kendi ölüm festivalleri Feralia ve hasat festivalleri Pomona'yı Samhain ile birleştirdiler.

DCEY HALLOWEEN YEMEĞİNDE DİLARA APA'NIN EN ÖZEL TARİFİ:

Böğürtlen ve Ballı Brie Peyniri:

Malzemeler: 4 kişilik

1 adet Brie peyniri

1/4 cup bal

6-8 dal taze kekik, yaprakları ayıklanmış

6-8 adet böğürtlen 


Yapılışı:

Fırınınızı 200 dereye ısıtın. 

Kekikleri bıçağın yanıyla biraz ezin, yapraklarını ayıklayın ve balın içine atın ve 5-6 saat bekletin. 

Bir fırın tepsisine yağlı kağıt yerleştirin. Brie peynirini 15-20 dk üstüne dokunduğunuzda yumuşak olacak şekilde pişirin. Servis kabına alın ve üstüne kekikli bal döküp böğürtlenleri serpiştirin ve sıcak olarak servis edin.

Çikolata Soslu Ve Granolalı Poşe Armut Tatlısı:

Malzemeler: 10 kişilik

Poşe Armut:

10 armut

2.5 lt su 

650 gr şeker 

200 ml elma suyu

2 limonun suyu 

10 çubuk tarçın

1 çubuk vanilya 


Çikolata Sos: 

1 cup krema

285 gr bitter çikolata, küçük parçalara kesilmiş

Bir tutam tuz

1-3 yemek kaşığı konyak ya da brandy 


Kremalı Yoğurt:

2 su bardağın süzme yoğurt

1 su bardağı krema

2-4 yemek kaşığı pudra şekeri


Yapılışı:

Poşe Armut:

Armutları soyun ve sap kısmının altından düz bir parça kesip kenara ayırın, bunu serviste şapka gibi üstüne yerleştireceğiz. Çekirdek çıkarıcı aparatı ile ortasını dikkatlice çıkartın. Kararmaması için etraflarını limon suyu ile ovalayın. 

Su, limon suyu, şeker ve elma suyunu, vanilya ve tarçını bir sos tenceresine alın. Pişirme sırasında 2 adet çubuk tarçın kullanın. Kısık ateşte 3-4 dk şeker eriyene kadar karıştırın. Armutları ekleyin ve yuvarlak kesilmiş yağlı kağıt ile üstünü kapatıp sonra da kapağını kapatın. Kaynama noktasına geldikten sonra altını kısın ve 15-20 dk armutlar yumuşayana kadar tıngırdatın. Ateşten alın ve armutları ılık hale gelene kadar sıvının içinde bekletin. Armutları süzerek ayrı bir kaba alın ve sosu kıvamlı bir hale gelene kadar çektirin. Sosu çektirirken ilk 5-10 dk kalan çubuk tarçınları da atın, suyu çekip kabuk açılana kadar bekletin. Tabaklamada süsleme olarak kullanabilirsiniz. 


Çikolata Sos: 

Kremayı bir sos tenceresinde ısıtın. Kenarın köpürmeye başlayınca ateşten alın, tuz ekleyin ve çikolatanın üstüne dökün. Çırparak karıştırın. Konyağı da ekleyin ve tekrar çırparak karıştırın. (1 gün önceden hazırlanıp ısıtılabilir) 


Kremalı Yoğurt:

Bir kapta iyice karıştırın.


Tabaklama:

En alta yoğurt krema karışımından 2-3 kaşık yayın. Üstüne poşe armudu dik duracak şekilde yerleştirin. Armudun üstünden çektirdiğiniz sostan 1-2 kaşık dökün. Yoğurdun üstüne gelecek şekilde armudun etrafına çikolata sostan dökün. En son da biraz granola serpiştirin. Armudun yanına süs olarak hazırladığınız çubuk tarçından ve tercihe bağlı olarak yenilebilir çiçek yerleştirin.