Ne Giyeceğinize Karar Veremediniz mi?: Düğün Mekanına Göre Kıyafet Seçimi

17 Temmuz 2020

Önemsediğiniz ve özen göstermek istediğiniz düğünlerde ne giyeceğinize karar verememe durumu her zaman herkes için geçerliliği olan bir konu; kendinizi yalnız hissetmeyin. Ancak bu durumdan hızla uzaklaşarak kolay yoldan sonuca varacağınız ipuçları elbet mevcut. Örneğin düğünün gerçekleşeceği mevsim, gece ya da gündüz olması ve düğün mekanları, düğünde giyeceğiniz abiye kıyafet modeline karar vermenizi kolaylaştıran etkenlerdir. Düğününe katılacağınız kişiye olan yakınlık dereceniz de aynı zamanda düğünde ne giyeceğinize karar verme konusunda size yardımcı olur. Biz bu işin en önemli belirleyicilerinden olan mekana göre düğün elbisesi seçme konusuna eğilmek istiyoruz. Son yılların en popüler tercihleri ile başlayalım...


Kumsal düğünlerinde, deniz- kum- güneş ilhamınız olsun

Sade ve gösterişten uzak olan kumsal düğün seremonisi için tercih edeceğiniz renkler ve modeller sizi yormadan kolayca sonuca ulaştırmalıdır. Kumsalda gerçekleşecek bir düğün için yaza uygun, uçuşan elbiseler ya da iki parçalı; mücadele edeceğiniz değil, içinde rahat edebileceğiniz yaz elbiselerini seçmelisiniz. Kumsalda ayakkabı seçimi de elbise kadar sizi rahat hissettirmeli. Şık ama topuksuz sandaletler, espadriller ya da tamamen özgür hissetmek için çıplak ayaklar, kumsal için en konforlu tercihler olacaktır. Mini boylar, asimetrik kesimler ve her daim tiril tiril bir esinti içerisindeki modeller, kumsalda düğünü için elbise seçerken göz önünde bulundurmanız gereken parçalar. Baskın olmayan soft tonları tercih etmenin yanı sıra; mercan, su yeşili ve sarının tonları, bulunduğunuz ortam ile uyum içerisinde olmanızı sağlayacaktır. 

Salon düğünleri için mimariden ilham alın

Salon düğünlerinin ya da otel düğünlerinin her zaman bir ağırlığı ve dolayısıyla da üstünüzde ne giyeceğim sorunsalının bir baskısı vardır. Genellikle kış ya da sonbahar mevsiminde gerçekleşen otel düğünlerinde, seçtiğiniz abiye elbisenin modeli ve kumaşı çok önemlidir. Yaz ayları için daha uygun olan uçuş uçuş elbiseler yerine, daha olgun ve ağırlığı olan modelleri tercih edebilirsiniz. Balo salonunda giyilen gece elbisesinin payetli, ışıltılı bir kumaş ya da kaliteli bir krep kumaştan olmasında fayda var. 

Düğünün gerçekleşeceği mekan bir otel de tarihi bir yalı da ya da bir saray da olabilir. Salon düğünleri için mekanlardan ve hatta mimariden ilham almak elbise seçimini kolay çözmenizi sağlayacaktır. Tarihi bir yalı ya da sarayda gerçekleşen bir düğün için sizlere sunduğumuz elbise modelleri ile hayallerinizin de ötesinde bir şıklığa kavuşabilirsiniz. Vişne çürüğü, koyu yeşil, lacivert, bordo, gold ve siyah renkler salon düğünlerine en çok yakışan renklerdir. Her zaman sıra dışı görünmeyi seven ve  karlar kraliçesi misali soft tonlardan vazgeçemeyenler için de alternatif tonlar pembelerdir. Pembe güpür bir elbise üzerine alacağınız, crop beyaz kürkünüzle de çok şık görünebilirsiniz. Kadife, saten ve parıltılı pullarla işli elbiseler kış düğünlerinin vazgeçilmez kumaşlarıdır, unutmayın. 

Düğün için abiye seçerken asla yapmamanız gerekenler; 

- Gelinden rol çalmaya çalışmayın ve beyaz renkten hızla uzaklaşın. 
- Ağır, taşımakta dahi zorlanacağınız elbiseler hemen bir kenara!
- Sizi sınırlandıracak, hareketlerinizi kısıtlayacak elbiseleri eleyin!
- Herkesin radarına girecek bir elbise tercihinden uzak durun, pişti olmak istemezsiniz. 
- Sade olacağım derken günlük bir elbise seçmeyin, düğün konseptinden uzaklaşmamaya çalışın. 
- Yaz aylarında sıcağın azizliğine uğramamak için açık model saçlara yanaşmayın.