ROY LICHTENSTEIN

13 Ekim 2020
Amerikalı pop art ressamı Roy Lichtenstein 1923’de Manhattan, New York’da doğdu. Gençliğinde önce ressam Reginald Marsh ile kısa bir dönem çalıştı. II. Dünya Savaşı sırasında orduda görev yaptıktan sonra, 1949’da yüksek lisans yaptığı Ohio Eyalet Üniversitesi’ne girdi. Sanatsal kariyerinin başlarında, Batı Amerika ile ilgili modern tarzda temalar çalıştı. 1957’den sonra Soyut Ekspresyonizme yöneldi. Çizgi roman temalarına duyduğu ilgi, muhtemelen çocukları için yaptığı Mickey Mouse ve Donald Duck resimleriyle başladı.

Tekniğinden memnun olmamasına rağmen, iyi bilinen çizgi roman figürlerini resimsel form içinde sunmaktan büyük zevk aldı. Tuvallerinin boyutunu arttırdı ve çizgi romanlardaki grafik romantizm, savaş ve bilim kurgu konularıyla ilgilendi. Ana renk alanlarını kalın siyah çizgilerle çizdi ve tarama simülasyonu yapan bir teknik kullandı (gravürcüler tarafından kullanılan noktalama efekti).

Lichtenstein’ın 1962’de New York’ta düzenlenen ilk kişisel sergisi büyük bir başarı sağladı ve yenilikçi çalışması uluslararası bir izleyici kitlesi buldu. Ardından, 1966’da Londra’daki Tate Gallery’de sergi düzenleyen ilk Amerikalı ünvanına sahip oldu. Kariyeri boyunca bu tarzını sürdürdü. Bununla birlikte, 1960’lı yıllardan sonra Lichtenstein’ın çalışmaları yaşam kesitleri ve manzaralar girmeye başladı ve konularının yanı sıra fırça kullanımında da çarpıcı farklılıklar gözlenmeye başladı.İronik bir dili olan ressam oğlunun çok sevdiği Micky Mouse’u da çizdi. “Look Mickey” adını verdiği resim en ünlü eserlerinden biri oldu. Roy Lichtenstein bu tarzıyla ünü öyle bir noktaya erişmişti ki, eserleri milyon dolarlara satıldı..