Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

20 Temmuz 2020

Gelinlik seçmek düğün sürecinin hem en keyifli hem de en zor dönemlerinden biri. Kim bilir belki yıllardır bu anı bekliyordunuz ve gelinliğiniz hayallerinizde hazır, belki de ani bir kararla nikah masasına oturacaksınız ve ne yapacağınızı bilmiyorsunuz. Ama aslında karar vermek için ne kadar zamanınız olduğundan çok doğru gelinliği seçmenin yollarını bilmeniz gerekiyor. Bu yollar da çok uzakta değil, hemen alt satırda sizi bekliyor! 

Vücut tipi, aslında hem kadınların hem de erkeklerin kıyafetlerini seçerken yardımcıları olacak en değerli kılavuz. Çünkü bir kıyafeti nasıl taşıdığınız vücut ölçülerinizle doğrudan ilişkili. Tabii bu kurallar sizi esir almasın ama siz onları işinize yaradığı sürece kullanmaktan da çekinmeyin.


Vücut ölçülerinizi belirlerken dikkat etmeniz gereken kurallarla başlayalım;

Mezure yardımıyla beden ölçülerinizi almalısınız. Özetle göğüs, bel, kalça ve omuz ölçünüz size istediğiniz bilgiyi verecek. 

Artık elinizdeki ölçülerle vücut tipinizi belirleyebilirsiniz. 

Vücut tipleri genelde dikdörtgen ya da muz, elma, armut ya da üçgen, çilek ya da ters üçgen ve kum saati olarak tanımlanır. 

Bu tanımlar da omuz, bel, göğüs ve kalça ölçülerinin birbirine oranlarına göre değişiyor.

Dikdörtgen Vücut Tipine Sahip Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Eğer kalça, bel ve göğüs ölçüleriniz arasında çok büyük bir fark yoksa, vücudunuz kıvrımlı görünmüyorsa o zaman vücut tipiniz için dikdörtgen ya da muz diyebiliriz. Bu vücut tipi genelde atletik görünümlü ve maskülen görünebilir. Eğer emin olamıyorsanız, omuzlarınız ve beliniz arasındaki ölçünün 20 cm ya da daha az olup olmadığını kontrol edin. İlham almak için Kate Hudson ve Kate Middleton gibi ünlülerin stillerini inceleyebilirsiniz. 

Gelinlik seçerken; 

Özellikle ipek, vücut hatlarınızı takip edecek yumuşaklıkta bir gelinliğin içinde hem minimal hem de çok rahat hissedebilirsiniz. Belinde süslemeler olan ya da belinden itibaren genişleyen prenses model gelinlikleri tercih edebilirsiniz. Böylece vücudunuz daha kıvrımlı görünür.


Armut Vücut Tipine Sahip Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Bu vücut tipi için Türk kadınlarının ortak noktası diyebiliriz. Omuzlar kalçaya göre dar, bel ince kalçaysa fark edilir biçimde geniş olur. Omuzlar kalçadan en az beş santimetre daha dar olur ve bu fark büyüyebilir. 

İlham alabileceğiniz isimler Rihanna (evet Rihanna da armut tipi bir vücuda sahip, ortak nokta!), Sienna Miller ve Kim Kardashian. 

Gelinlik seçerken; 

Geniş ya da kayık yakalı gelinlik modelleriyle dikkatinizi omuzlarınıza çekerek, omuz ve kalça arasındaki farkı düşürebilirsiniz. Eğer yaka tercihiniz bu modellerden yana değilse o zaman A kesim gelinlik modellerini mutlaka deneyin. Kalça genişliğinizi zarif bir biçimde vücudunuzla dengeli hale getirecek aşağı doğru genişleyen A kesim gelinlikleri farklı yaka kesimleriyle deneyerek karar verin. Örneğin romantik bir görünüm için omuzları açık bırakan bir model deneyebilirsiniz.

Kum Saati Vücut Tipine Sahip Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Bu hepimizin çok iyi bildiği 90 – 60 – 90 vücut ölçülerinin ta kendisi aslında. Tabii sayılar büyüyebilir fakat bel ölçüsü kalça ve göğüslerden daima 20 – 30 santimetre daha ince olmalıdır. Kıvrımlı bir görünüme sahip olan gelin adayları için seçim yapmak daha kolay olabilir. 

Örneğin kıvrımlı vücut denince akla gelen ilk isimlerden Marilyn Monroe, Sofia Vergara, büyük beden modelliğiyle ünlü olmuş Ashley Graham’dan ilham alabilirsiniz. 

Gelinlik seçerken; 

Deniz kızı ya da daha sık bilinen adıyla balık model gelinlikler kum saati vücut tipi için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Vücut hatlarınızı en zarif şekliyle ortaya çıkaracak balık gelinlik modeli; göğsünüzün, belinizin ve kalçalarınızın doğal ve feminen çizgilerini takip edecek.

Ters Üçgen Vücut Tipine Sahip Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Omuzlar ve gövde daha genişken kalçanın daraldığı vücut tipine ters üçgen ya da çilek diyoruz. Mesela omuz ölçünüz 90 cm ise kalçanız 85 cm olursa o zaman kendinizi çilek kategorisine alabilirsiniz. Bu gruptaki kadınların bacakları gövdeye göre genellikle ince görünür. 

Mesela her giydiğiniz kendine yakıştıran Rosie Huntington – Whiteley, Cate Blanchett ve Halle Berry bu grubun kadınlarından. 

Gelinlik seçerken; 

Hafif kabarık gelinlik modelleri sizi çok mutlu edebilir. Dilerseniz kabarıklığın sınırını siz seçin ama belinizin altından itibaren daralan ölçülerinizin gelinliğinizi giydiğinizde omuzlarınızla dengeli göründüğünden emin olun. Kabarık gelinlikler tüllerden de oluşabilir, volanlı kumaşlardan da. Hangi dokuyu seviyorsanız seçmek size kalmış.

Elma Vücut Tipine Sahip Gelinler Nasıl Gelinlik Seçmeli?

Burada gövde vücudun en ön plana çıkan bölgesidir ve genelde kıvrımlar çok belirgin olmaz. Bacaklar vücuda göre ince olduğu için mutlaka ön plana çıkarılmalıdır. 

Drew Barrymore, Jessica Simpson, Catherine Zeta-Jones ve Kate Winslet gibi ünlü isimler kırmızı halıda elma vücut tipine göre en iyi giyinen kadınlar ve ilham dolu görünümleri var. 

Gelinlik seçerken; 

V yaka gelinlik modelleri ya da göğüs hizasından genişleyen gelinlikleri deneyin, size çok yakıştığını göreceksiniz. Straplez gelinlikler ya da tek omuzlu modeller sizin için riskli olabilir fakat ince askılı gelinlikleri tercih edebilirsiniz.