Yakınlık Derecesine Göre Kimin Düğününde Nasıl Giyinmeli?

10 Temmuz 2020

Yakınlık derecesine göre kimin düğününde ne giyeceğim sorunsalı çok basit gibi görünse de aslında oldukça hassas bir konu. Yakın bir akraba ya da arkadaş düğününe daha çok kafa yormak gerekirken, iş arkadaşları ya da uzak bir akraba söz konusu olduğunda durumu kurtarmak adına gardırobunuzdaki kilit parçalara yönelebilirsiniz. İtiraf edelim bu hemen hemen hepimizin yaptığı bir şey. 

Bu kararlarda hassas nokta çok yakınınızın düğününe özensiz ya da görece daha uzak olduğunuz birinin düğününe fazla abartılı gitme riskidir. Siz her zaman sadelikten hoşlanan biri olabilirsiniz ama kardeşinizin düğününe dümdüz siyah mini kokteyl elbisesi ile gitmemelisiniz. Yine aynı şekilde dolabınızdaki o pullu payetli mercen rengi uzun abiye elbiseyi bir an önce giymek için can atıyor olabilirsiniz. Ancak iş arkadaşınızın düğünü bunun için hiç de doğru bir yer değil. 

Yakınlık derecesine göre kimin düğününde nasıl giyinmeli sorunsalı kadar; düğünün nerede, hangi mevsimde ve hangi konseptte olacağı da bir o kadar önemli. Bütünlüğü yakalayıp hazır olduğunuzda içinize sinen modelde bir elbise ile davete hazırsınız demektir. Şimdi yakınlık derecesine göre düğün kıyafetinizi nasıl seçmeniz gerektiğine birlikte bakalım. 

Uzak akraba düğünü için ölçülü olmak her zaman için iyidir

Uzaktan akraba düğününde tercih edeceğiniz elbise sınırlarını bilen, ölçülü ve yakın akrabalardan daha dikkat çekici olmadan giyinmeyi gerektirir. Hem şık hem de zarif görünmek için mini ya da midi boy elbiseler harika tercihlerdir. Metalik jarse kumaşlarla düğün gecesine uygun ve tercih edeceğiniz elbise formu ile şık bir duruş yakalayabilirsiniz. Siyahın asil duruşundan faydalanarak ayakları yere basan modellerle ölçülü şıklığı yakalamak mümkün. Mini boy bir elbise tercih edecekseniz de eğer hareketli bir model ve düğün şıklığına uygun bir kumaş tercihi ile hızlı bir sonuca varabilirsiniz. 

Yakın arkadaşınızın en mutlu günü, sizin de gününüz demek!

Yakın arkadaşın düğünü demek tüm gün onunla birlikte olacağınız anlamına gelir. Dolayısıyla bugünü kurgularken rahatlığınızdan ödün vermeyeceğiniz; ama hem şık hem de yakınlığınızı vurgulayan ölçüde kıyafetleri seçmeyi unutmayın. Yüksek topuklu ayakkabılarınızın yanında, düğün seremonisi başlamadan ihtiyacınız olacak olan yedek babetlerinizi almayı da sakın unutmayın.
Yakın arkadaşınızın düğünü için düğün mekanından da ilham alabilirsiniz. Örneğin kır düğünü için şifon kumaşlardan çiçek desenli uçuş uçuş elbiseler tercih edilebilirken salon düğünleri için balık model elbiseler ya da saten kumaşlar tercih edilebilir. Gold rengi, derin V yaka ve vatkalı omuzlar ile güçlü bir silüet çizebilirsiniz. Zarif ve yerinde bir dekolte ile çok daha feminen görünebilirsiniz. 

Uçuk pembe yakın arkadaş düğününe en çok yakışan renklerden bir tanesidir ve bu renk ile kız tarafından olduğunuzu da vurgulu bir şekilde belli edebilirsiniz. Toz pembe, derin bacak yırtmaçlı, tül üzerine nakış işlemeli düğün elbisesi ile harika görünebilirsiniz. İpek saten ve kırmızının tonları yine bu gecenin rengi olabilecek zariflikte.

Yakın akraba düğünlerinde, gelinden sonraki yıldız siz olabilirsiniz!

Yakın akraba ya da aile düğünlerinde yani kız kardeş ya da kuzen rolünde olduğunuz düğünlerde bu roller bazı sorumlulukları da beraberinde getirir. Özellikle kız kardeşseniz; düğünde gelinden sonra gözler sizin üzerinizde olacak demektir. Siz düğün sahibi sayılırsınız. Bu yüzden de beyaz ve krem renklerinden uzak durarak, daha canlı ya da mevsime uygun renkler tercih edebilirsiniz. 

Yakın olmak, belli bir ağırlık ve şıklık gerektirir. Kardeş ya de kuzen… En yakın olarak göz hapsinde olacağınız için elbiseniz de o ölçüde olmalıdır. Kusursuz ve tek olmak istiyorsanız elbiseniz de kimse ile pişti olmamak üzerine seçilmeli. Düğün mekanına ve konsepte göre değişkenlik gösterecek olan kıyafet tercihiniz, mevsime göre de değişkenlik göstereceğinden, size yol göstermesi için kendi içinde çeşitliliği olan modelleri bir araya getirdik.

Derin yırtmaçlı, pileli ve uçuş uçuş elbiselerle tam bir tasarım harikası olan modeller, bu geceye imza atacak elbiseler olabilir. Tek omuz uzun kollu, ipek pileli tül kumaş kullanılarak hazırlanan tam bir prenses elbisesi formlu ışıltılı elbiselerle de göz doldurabilirsiniz. Pul işlemeli modeller yıldız gibi sizi parlatırken, saten gibi gizemli kumaşlar da gecenin büyüsüne çok yakışacaktır eminiz. 

Düğün için elbise seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

- Uzun ya da kısa fark etmez, elbisenizin kesiminin vücut tipinize uygun olduğundan emin olun. Örneğin vücudunuzun üst kısmı straplez kesim için uygun değilse bu modelleri doğrudan es geçin. 
- Uzun abiye elbise modelleri özellikle yakın akraba düğünlerinde çokça tercih edilir. Ancak özellikle kuyruklu modellerin yürümeyi ve hareket etmeyi zorlaştıracağını aklınızdan çıkarmayın. Eğer çok hareketli olacaksanız yırtmaçlı modellere yönelmeniz hayatınızı kolaylaştıracaktır. Ya da belli bir süre sonra değiştirmek üzere kısa bir abiye elbiseyi yedek olarak götürmeyi de düşünebilirsiniz. 
- Eğer düğün kardeşinizin düğünüyse ve bir de yaz mevsiminde yapılıyorsa siyah renkten olabildiğince uzak durmaya çalışın. Bu gün sizin için de özel bir gün. İddialı ve farklı olmak için daha iyi bir zaman olamaz. 
- Eğer elbiseniz tam anlamıyla bir yıldız parçaysa saçınızın, makyajınızın ve takılarınızın onun önüne geçmeye çalışmasına izin vermeyin. Her kombinin yalnızca bir yıldız parçası olması gerektiğini unutmayın. 
- En yakınlarınızın düğünlerinde hiçbir zaman olmadığı kadar şık olmak en büyük isteğiniz olacak. En özel tasarımcıların en özel kıyafetlerini gözden geçireceksiniz ama belki de satın alma maliyetleri sizin için çok da uygun olmayacak. İşte bu noktada düğün elbisenizi kiralama yoluna başvurabileceğinizi ve hayal ettiğiniz elbiseyi ona sahip olmadan o özel günde üzerinizde taşıyabileceğinizi unutmayın.