SAVE THE DATE


İÇİN 21 SONUÇ BULUNDU.

SAVE THE DATE

Nişanlandınız ve düğününüze aylar kaldı. Sıra düğün gününüzü ilan etmeye geldi. “Düğün davetiyeleri bunun için var.” dediğinizi duyar gibiyiz. Fakat Save the Date fotoğrafları çektirerek düğününüzü daha anlamlı bir şekilde ilan edebilirsiniz.

Save the date için ilk adımınız, Save the Date kartı için çekim yaptırmak olabilir. Bu davet öncesi kartı düğün tarihinizi ve mekanınızı duyurur ve ayrıca konuklarınıza aslında kutlamaya davet edileceğini de bildirir.

Save The Date Nedir?

İlgili tüm düğün bilgilerini içeren zarif ve anlaşılır bir kart göndererek düğün tarihinizi Save The Date kartları ile en güzel şekilde ilan edebilirsiniz. Eşiniz ile adlarınız, düğün tarihiniz, yeriniz ve resmi davetiyenin postayla geleceğini belirten bir cümle ekleyebilirsiniz.

Save the Date Kartı Göndermek Zorunda mıyım?

Sezonun en yoğun olduğu zamanlarda, yaz döneminde, tatil beldesinde en az iki günlük bir konaklama gerektiren bir varış noktanız varsa, o zaman Save the Date kartı göndermeniz bir nezakettir. Çünkü konuklarınızın çoğu bu kısa tatili yapmak zorunda kalır. Seyahat ve otel düzenlemelerini çok önceden ayarlamaları gerekir. Tabii ki, misafirlerinize düğün konusunda fikir verebilecek eğlenceli bir yol olduğu için, Save the Date kartlarını kullanabilirsiniz. Ayrıca, büyük olasılıkla bu kartları göndermeniz misafirlerinizin düğüne katılma ve önceden kalacakları yeri ayarlama şansını artıracaktır. Bu yüzden özellikle yaz sezonunda ve diğer tatil sezonlarında gerçekleşecek düğünler için Save The Date kartı göndermeniz düşünceli bir hareket olacaktır.

Save The Date Kartlarını Ne Zaman Göndermeliyim?

Genel bir kural olarak, düğünden dört ila altı ay önce veya daha kapsamlı seyahat düzenlemeleri gerektirebilecek bir lokasyonda düğün planlıyorsanız, daha erken (hatta sekiz ay öncesinden) postayla göndermek iyi bir fikirdir. Düğün davetiyeleri düğünden bu kadar geç tarihlerde verilmezler ama Save The Date çok daha erken gönderilir ki konuklar gerekli planlamalarını rahatlıkla yapabilsinler.

Kimlere Göndermeliyim?

Düğüne davet etmeyi planladığınız herkese Save The Date kartı gönderebilirsiniz. Ve bazı misafirlerden sözlü olarak onay almış olsanız bile, onlara da kartlarınızı postalayabilirsiniz (nedimeler, kardeşler, ebeveynler vb.). Bununla birlikte, Save The Date kartlarını postaya verdikten sonra geri dönüş yoktur, bu nedenle postalamadan önce doğru bir misafir listesi belirleyin çünkü yalnızca kesinlikle düğüne katılmasını istediğiniz kişilere göndermelisiniz.

Save The Date Kartları Hangi Bilgileri İçermelidir?

Konukların büyük gününüz için planlama yapmasına yardımcı olacak tüm ayrıntıları sağlayın: düğün tarihi, konum, düğünün gerçekleşeceği yerin varsa web sitesi URL’sini (ek bilgiler bulabilecekleri) karta ekeleyebilirsiniz.

Save The Date Kartları E-Mail ile Gönderilebilir mi?

Save The Date duyurunuzu e-postayla gönderebilirsiniz. Sadece bazı handikaplara dikkat edin: e-mailiniz konukların spam klasörüne düşebilir veya sahip olduğunuz e-posta adresi, artık kontrol etmedikleri bir adres olabilir. Bu yüzden postalamak her zaman %100 daha garantilidir.

Ayrıca, somutluk faktörü de var: Save The Date postası gönderdiğinizde, konuklar büyük olasılıkla evlerinde veya ofislerinde bu karta ulaşacaktır, bu yüzden gelmek üzere düğünün bir hatırlatıcısı olarak saklayabilirler. Ve elbette, bazı misafirlerinizin e-maili bile olmayabilir (düşünün: büyükanne ve büyükbabanız), bu nedenle kartlarınızı başka bir şekilde yaymanız daha doğru olabilir. Dikkate alınması gereken başka bir şey, düğününüzün formalitesidir. Save The Date kartlarının bir işlevi de konuklarınıza gelecekleri düğünün tarzından biraz da olsa bahsetmektir. Bu nedenle, düğün ne kadar resmiyse ona uygun bir Save The Date kartı tasarlatabilirsiniz.

Save The Date Elbise Modeli Nasıl Seçilir?

Düğün öncesi fotoğraf çekimi provası olarak da değerlendirebileceğiniz bu çekimde en önemli nokta Save The Date için nasıl görünmek istediğinizdir. Ülkemizde yeni olan bu trend aslında Avrupa ve Amerika’da gayet yaygın bir gelenek. Kadınlar genellikle iki farklı elbise giyinmeyi tercih ederler. Bunun nedeni ise bir kıyafetin günlüğe yakın şık bir kıyafetken, diğerinin biraz daha özel seçilmesidir. Aslında genel fikir havaya uygun bir kıyafet seçmek ve düğün tarihini vurgulayan detaylara fotoğrafta yer vermektir. Eşinizle uyumlu giyinmek için fazladan bir çaba sarfetmenize gerek yok. Hatta kot ve botlarla bile Save The Date fotoğrafları çektirebilirsiniz. Burada önemli olan nokta çift olarak rahat ve doğal bir havada olmanızdır. Kısacası bu fotoğraf çekiminde kendiniz olmanız en önemli noktadır. Dilerseniz Save The Date gelinlik benzeri bir kıyafetle de çekilebilir.

Save The Date için iki farklı kıyafet seçebilirsiniz. Genellikle bu çekimler açık havada yapılır bu yüzden hava koşullarına uyumlu kıyafetler tercih etmeniz önemlidir. Dantel beyaz bohem bir elbise çok hoş bir tercih olabilir. Bunun yanı sıra gündelik sevimli bir tulumla da düğün tarihinizi sevdiklerinize duyurabilirsiniz. Elinize alacağınız düğün tarihinin yazılı olduğu plakalar ya da bayraklar vermek istediğiniz mesajın altını çizer. Fakat daha önce bahsettiğimiz üzere en önemli nokta çift olarak doğal halinizin ve tarzınızın yansımasıdır.